دوشنبه 5 مهر 1400  
 
Monday, September 27, 2021  
 
الإثنين, صفر 20, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

یادداشت و مقالات
یادداشت و مقالات
صنعت فولاد ، صنعتی با تاب آوری بالا در مقابل بحران ها
مونا مشهدی رجبی خبرنگارتوضیحات:

صنعت فولاد، صنعتی با تاب آوری بالا در مقابل بحران ها

فولاد یکی از مهمترین و پر مصرف ترین محصولات صنعتی در دنیا است. با توسعه اقتصاد جهان تقاضا برای فولاد هم با سرعت زیادی رشد کرد و ضرورت افزایش عرضه در دنیا مشاهده شد. به عنوان مثال طی ۱۵ سال گذشته تولید فولاد ضد زنگ در دنیا دو برابر شد و از ۲۴ میلیون تن در سال ۲۰۰۵ به بالع بر ۵۲ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ رسید

در سال ۲۰۲۰، میزان فولاد خام مورد تقاضا در دنیا برابر با ۱.۷ میلیارد تن براورد شده بود و انتظار می رود در سال جاری بالغ بر ۱.۸ میلیارد  تن فولاد در دنیا  استفاده شود که بالغ بر ۱.۳ میلیارد تن  از مجموع فولاد تقاضا شده در دنیا در کشورهای در حال توسعه و بازارهای در حال گذار به خصوص کشورهای چین و هند مصرف خواهد شد.

 اهمیت این محصول ارزشمند صنعتی  چه در سطح کشوری و چه در سطح صنعتی باعث شد تا کشورها با وضع تعرفه های وارداتی برای حفظ صنعت داخلی تلاش کنند. سیاستی که سازمان تجارت جهانی ان را نادرست ارزیابی کرده است ولی  امریکا از ابتدای روی کار امدن ترامپ در کشور، اجرای ان را در دستور کار قرار داد و بستر را برای اغاز یک جنگ تجاری همه جانبه فراهم کرد.

طبق گزارش منتشر شده توسط اتحادیه بین المللی آهن و فولاد  در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱.۸۶۴ میلیارد تن فولاد در بازار تولید شد که نسبت به سال قبل از ان اندکی کاهش یافت. بر مبنای این گزارش نرخ کاهش تولید فولاد در دنیا در سالی که جهان درگیر همه گیری کرونا بود چندان زیاد نبود و این نشان می دهد این صنعت و بازار ان اب اوری زیادی در مقابل تحولات اقتصادی دارد.

بررسی سیر تغییرات  تولید در بازار فولاد دنیا نشان می دهد از سال ۲۰۱۲ تا کنون تولید روند افزایشی داشته است. در سال ۲۰۱۲ میلادی ۱.۵۶۰ میلیارد تن فولاد در دنیا تولید شد. در سال بعد از ان تولید رشد کرد و به ۱.۶۵۲ میلیارد تن رسید و تا سال ۲۰۱۶ تقریبا در همین سطح در نوسان بود.

 در سال ۲۰۱۷ تولید فولاد رشد کرد و به ۱.۷۳۵ میلیارد تن افزایش یافت ولی یک سال بعد از ان خبرها از تولید بیش از ۱.۸ میلیارد تن فولاد در دنیا حکایت داشت. در واقغ ظرف یک سال تولید فولاد در دنیا بالغ بر ۹۰ میلیارد تن رشد کرد.پیش از این چنین تجربه ای در جریان سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ میلادی وجود داشت.

 یکی از مزایای صنعت فولاد امکان بازیافت ان است. کشورهای دنیا در سالهای اخیر ظرفیت بازیافت  فولاد را افزایش دادند. در فاصله سالهای ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ میلادی، تقاضا برای فولاد قراضه در دنیا ۳.۴ درصد رشد کرد و در سال ۲۰۱۹ به میزان مصرف فولاد قراضه در دنیا به ۴۹۱ میلیون تن رسید.

 در سال ۲۰۱۸  حجم فولاد قراضه تقاضا شده در دنیا برابر با ۴۶۹ میلیون تن بود.ترکیه یکی از بزرگترین واردکنندگان فولاد قراضه در دنیا است و در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۸ میلیون تن فولاد قراضه وارد کرد.

 تولید فولاد با استفاده از فولاد قراضه نیاز به مصرف انرژی کمتری دارد و گازهای گلخانه ای کمتری تولید می کند.البته فرایند استفاده از فولادقراضه در صنعت فولادسازی در کشورهای در حال توسعه به دلیل تکنولوژی های قدیمی و کم بازده نسبت به کشورهای صنعتی الایندگی بیشتری ایجاد می کند.
نویسنده : مونا مشهدی رجبی

خبرنگار

۱۸ مرداد ۱۴۰۰ 


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر